Plexi

Plexi nadaje się bardzo dobrze zarówno do cięcia jak do grawerowania laserem. To jeden z najbardziej wdzięcznych materiałów do obróbki laserowej. Występuje w wielu różnych odmianach i kolorach. Posiada wiele nazw handlowych ale jego głównym składnikiem jest zawsze polimetakrylan metylu (PMMA). Używa się jej głównie do produkcji szyldów, reklam neonowych i świetlnych, stojaków na wizytówki czy foldery, prezenterów, statuetek jak i do całej gamy najróżniejszych gadżetów. PMMA daje się także bardzo łatwo giąć, co dodatkowo rozszerza możliwości tworzenia. Dobrze znosi warunki atmosferyczne, jest odporny na promienie UV. Płyty maja duża sztywność i bardzo gładka powierzchnie. Świetnie sprawdzają się w grawerowaniu i cieciu laserem. Produkowane są w wielu kolorach. Stosowane są do produkcji reklam podświetlanych, elementów frezowanych, galanterii biurowej, prezenterów itp. Bardzo dobrze łaczą się za pomocą klejów i długo zachowują kolor. Płyty przezroczyste mogą zastąpić szkło – szczególnie, jeśli konieczne jest użycie materiału łatwego w obróbce.

Grawerowanie Plexi

Grawerowanie w PMMA także daje bardzo ciekawe i ładne efekty. Przy odpowiednich ustawieniach lasera można uzyskać ładny kontrast i biały, wyraźny grawer na pleksi bezbarwnej. Na kolorowej lub czarnej także grawerowanie wychodzi ładnie i kontrastowo, pod warunkiem dobrania odpowiednich parametrów. Co więcej na akrylu możliwe jest nawet grawerowanie zdjęć w całkiem przyzwoitej jakości, choć oczywiście nie w kolorze i po specjalnej obróbce (laser nie potrafi grawerować odcieni szarości, więc trzeba je symulować). Także nie wszystkie zdjęcia nadają się do grawerowania laserem. Jednak jak widać na zdjęciu obok odpowiednie zdjęcie po specjalnej obróbce wygląda na prawdę ładnie na pleksi.Łącząc grawerowanie i cięcie pleksi laserem z możliwością gięcia wykonanych przedmiotów możemy uzyskać na prawdę zaskakujące rezultaty. Przy odrobinie wyobraźni można w ten sposób tworzyć pudełka, stojaki, uchwyty, haczyki, gadżety reklamowe, podświetlane ramki, lampy, obudowy i wiele innych ciekawych przedmiotów. Tutaj na prawdę ograniczeniem jest przede wszystkim wyobraźnia. Przykładowe projekty wykonane laserem w pleksi możecie obejrzeć w naszej galerii realizacji.

Cięcie Plexi

Cięcie pleksi laserem daje ostre i czyste krawędzie, które nie wymagają dalszej pracochłonnej obróbki takiej jak polerowanie czy szlifowanie. Jako, że materiał ten jest dosyć miękki, wszystkie nierówności wyrównuje laser poprzez nadtapianie, a proces ten jest bardzo krótkotrwały (czyli także tani). Maksymalna możliwa grubość cięcia zależy od mocy lasera oraz od zastosowanej soczewki. Warto wiedzieć, że im większa grubość ciętego materiału tym dłuższy czas pracy lasera. Pleksi podczas cięcia laserem nie pali się tylko od razu odparowuje, więc nie występuje problem brudzących ciemniejszych krawędzi.

Przykładowe zastosowanie Plexi (PMMA)

  • szyldy
  • litery przestrzenne
  • nagrody i statuetki
  • breloki do kluczy
  • prezenty
  • elementy tablic i szyldów
  • gadżety reklamowe
  • stojaki na wizytówki

Gama kolorów plexi (PMMA) jest dość szeroka, proszę zobaczyć na zdjęciu poniżej dostępne kolory z których możemy wykonać usługę.